Tabulkové čokolády

skutečná čokoláda, prvotřídní kakao, z dílen předních světových čokolatiérů

POŠTOVNÉ JEN 49 KČ

Slovensko 179 Kč

Do roku 1879 se čokoláda konzumovala pouze jako nápoj. Prodávala se v tuhých blocích, ze kterých se pro přípravu horké čokolády odřezávala a byla hrubozrnná a nepříliš chutná. To vše změnil revoluční objev konšování švýcarského čokolatiéra Rodolpha Lindta. Díky němu se čokoláda rozplývá na jazyku a může se odlévat do tabulek. Značka Lindt se stala pojmem a v současnosti je považována za špičku v poměru cena/kvalita. Obzvlášť u tenkých tabulek Excellence. Však byla také první, kdo v roce 1989 přinesl do širšího prodeje vysokoprocentní čokoládu 70% cocoa.

Kakao a chilli se jednoduše mají rády. Věděli to už staří Mayové a Aztékové. Jemné štípnutí vzadu na jazyku je přesně to ono, když se vám v ústech rozplývá intenzivní chuť kakaa. Afrodiziakum. Nebezpečně hříšné v čokoládové pěně se smetanou. 9 z 10 mužů by volilo chilli, je to …

chlapská záležitost

Čokoládu objevili Mayové a Aztékové, kteří kakaové boby používali jako platidlo, a při zvláštních příležitostech z nich připravovali horký nápoj chocolatl. Aztécký vládce Montezuna s ním seznámil konkvistadora Hernána Cortéze, který jej v roce 1528 přiváží na španělský královský dvůr. Nejstarší čokoládovny v Evropě jsou tak právě ze Španělska, ačkoli jejich slávu postupně zastínili Švýcaři, Belgičané, Italové a Francouzi.

Mezi ně patří španělská rodinná  čokoládovna Amatller, s tradicí od roku 1797. V roce 1900 požádal Antoni Amatller Alfonse Muchu a další významné umělce o návrhy plakátů a obalů. Ze vzniklé kolekce se stal obrovský sběratelský hit, který proslavil čokoládovnu po celé Evropě.

Antoni přispěl také k tváři současné Barcelony. Jeho dům Casa Amatller, kterým pověřil architekta Antoni Puig i Cadafalch, je oslavou secese. Spolu se sousedícím Casa Batllo od Gaudího patří k symbolům města a je otevřen návštěvníkům. 

Žádný cukr, jen kakaová hmota a kakaové máslo. Vyrobit tuto čokoládu, to si žádá nejlepší kvalitu kakaa, boby nejjemnější chuti a extra dlouhou dobu konšování. 100% ukáže vše jak o ingrediencích, tak o umu čokolatiéra. Nechutná každému, ale každý milovník čokolády by ji měl alespoň jednou zkusit…

100% cocoa

Není 70% jako 70%

 

Klíčová pro kvalitu čokolády je kvalita kakaových bobů. Vyšší uváděné procento kakaa neznamená automaticky lepší čokoládu. Čím lepší kakaové boby (s vysokým podílem odrůd Criollo a Trinitario), a čím déle konšované, tím jemnější chuť a lahodnější aroma, bez trpkosti a hořkosti. A podobně jako u vinné révy, i kakaové boby získávají chuť a aroma typické pro danou oblast, daný ročník. Proto jsou čím dál populárnější čokolády „single origin“, vyrobené z kakaa z jedné oblasti. Nejoceňovanější boby pochází z Amazonie a Madagascaru. Procento kakaa pak volte jednoduše podle toho, co vám chutná.

Náš tip
Pijete silné espresso bez cukru? Pro vás jsou ideální čokolády s nejvyšším % kakaa. Sladíte a dáváte si do kávy mléko? Bude vám nejspíš chutnat čokoláda s 60-70% kakaa. Nejraději máte cappuccino? Sáhněte po mléčné čokoládě s vyšším obsahem kakaa (40-50%).

Mléčná a bílá

 

Tmavá čokoláda musí obsahovat minimálně 35% kakaa, mléčná 25% kakaa a bílá čokoláda musí mít minimálně 20% kakaového másla. Většina čokolád v supermarketech obsahuje jen nezbytné minimum. Nebo ještě méně. Pak se na tabulce objevuje název „pochoutka“ nebo např. „XX na vaření“. Nejčastěji se snižuje obsah drahého kakaového másla. To se pak nahrazuje levnými rostlinnými tuky.

Uznávané čokoládovny podíl kakaa naopak co nejvíce zvyšují, a to i u mléčných a bílých čokolád. Značky jako Cacao Sampaka nebo Zotter své čokolády „nabíjejí“ tím nejkvalitnějším kakaem. V mléčných tabulkách najdete mezi 40-50% kakaa, v bílých pak kolem 30% kakaového másla. Bílé čokolády Cacao Sampaka se mohou zdát až mazlavé. Nemusíte se jich ale vůbec bát. Taková čokoláda je jako losos – tučná, ale velmi zdravá. Kakaové máslo je jeden z nejkvalitnějších tuků vůbec a pro lidské tělo je velmi prospěšný.

V čokoládové manufaktuře v srdci Prahy odlévá náš čokolatiér ručně do forem prvotřídní čokoládu a zdobí ji vybranými ingrediencemi. Proč ručně? Čokoládu milujeme. A tabulku kvalitní čokolády si nejlépe vychutnáme, když je co nejtenčí. Pak se tak krásně rozplývá na jazyku… Ingredience jsou ale nejlepší co největší. Ať je do čeho kousnout! A tak velké kousky ovoce a oříšků klademe ručně na tenounké tabulky čokolád. Toto žádný stroj nedokáže…
Mléčné tabulky jsou vyrobeny z čokolády Alunga s 41% kakaa, tmavé tabulky připravujeme ze „single origin“ čokolády Madagascar 60% cocoa.

hand made in Prague